Na temat tego, że dane to nowa ropa naftowa mówiliśmy i pisaliśmy już wcześniej, niemniej jednak jest to zagadnienie, które jeszcze niejednokrotnie poruszymy.
Jednym z dowodów na to, że dane są najcenniejszym surowcem XXI wieku jest powstała w Chinach giełda handlu danymi.
Giełda danych w Szanghaju to program pilotażowy, który ma doprowadzić do powstania kolejnych takich giełd i stworzenia narodowego, regionalnego i globalnego rynku handlu danymi. Podmioty zagraniczne będą mogły kupować dane na chińskich giełdach wyłącznie na podstawie umów międzynarodowych określających wzajemny dostęp do danych. Łącznie 100 firm podpisało umowy z SDE w celu zapewnienia zgodności i bezpieczeństwa transakcji na danych. Zewnętrzne kancelarie prawne i firmy księgowe również porozumiały się z giełdą w celu zapewnienia bezpieczeństwa transakcji.
W pierwszym dniu handlu w ofercie znajdowało się 100 produktów danych w ośmiu kategoriach, w tym finanse, transport i komunikacja. Sprzedawane m.in. przez China Eastern Airlines, China Mobile Insight, ICBC i wiele innych. Dane dotyczące energii elektrycznej obejmują szeroki zakres branż. Banki komercyjne mogą odwoływać się do dokładnych danych dotyczących energii elektrycznej w czasie rzeczywistym, aby tworzyć innowacyjne produkty i usługi finansowe dla firm.
„The establishment of the SDE has made it possible to transform the company’s electricity data into a value-added service. Based on the set of rules set at the exchange, State Grid Shanghai can provide processed data products that meet both data security requirements and buyer demand” – Xi Zenghui, Deputy Director, Internet Department, State Grid, Shanghai
SDE została utworzona w celu rozwiązania głównych trudności w handlu danymi, w tym identyfikacji własności danych, wyceny danych, osiągania wzajemnego zaufania między stronami transakcji, inicjowania transakcji i ogólnego nadzoru. Dzięki unikalnemu numerowi, przypisanemu każdemu oferowanemu na giełdzie produktowi, wiadomo jakim wymogom Prawa Ochrony Danych dany produkt podlega, to również zapewnia pełną transparentność oraz dostarcza informacji kto i komu, jakiego rodzaju dane sprzedaje.
W erze informacji dane stały się kluczowym medium aktywizującym przepływy ludzi, towarów, technologii i kapitału i Chiny mają tego ogromną świadomość. W 2020 r. rząd chiński oficjalnie dodał „dane” jako czwarty czynnik produkcji obok ziemi, pracy i kapitału.
Rynek tworzenia, zbierania, przetwarzania i obrotu danymi w Chinach regulują trzy ustawy: Cyber Security Law, Data Security Law, Personal Information Protection Law, które definiują zakres dla zbierania, przetwarzania i handlu danymi zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.
SDE to dopiero początek. Do tej układanki dochodzi testowana aktualnie chińska waluta cyfrowa oraz platformy handlowe łączące w sobie transakcje elektroniczne wspomnianą walutą, usługi okołobankowe, celne, podatkowe i logistyczne.
Opracowano na podstawie artykułu autorstwa:
Alberta Borowieckiego >> https://crn.pl/artykuly/szanghaj-pierwsza-na-swiecie-gielda-handlu-danymi/
Kirana Aisyah >> https://opengovasia.com/shanghai-launches-data-exchange/