Za nami kluczowe wydarzenie w obszarze cyberbezpieczeństwa w Polsce!
Konferencja ATS 2024 odbyła się w dniach 13-15 listopada w Warszawie. Jej przewodnim tematem było hasło „Branża w cieniu regulacji – w poszukiwaniu równowagi”, a ciężar gatunkowy skupiał się na wyzwaniach związanych z regulacjami w rodzaju NIS2 i DORA oraz ich wpływie na sektor bezpieczeństwa cyfrowego. Impreza, jedna z największych w branży cybersecurity, przyciągnął uwagę ponad 500 uczestników, natomiast kluczowe wnioski i tematy z prelekcji i paneli dyskusyjnych oraz wzajemnej wymiany doświadczeń pozostaną ważnym przesłaniem zarówno jako podsumowanie obecnego roku, oraz jako agenda wyzwań na rok następny.
Nowe unijne regulacje, takie jak NIS2, znacząco wpływają na firmy i instytucje, zmuszając je do przemyślenia strategii compliance i zarządzania ryzykiem. Dyskutowano, jak zachować równowagę między wymogami prawnymi a zdrowym rozsądkiem w biznesie. Cyberbezpieczeństwo przestało być niszą technologiczną, stając się integralną częścią strategii biznesowych. Prelegenci podkreślali konieczność rozwijania zdolności liderów do integracji bezpieczeństwa w ogólnych celach organizacji, w tym również w metrykach takich jak KPI. Nie zabrakło również miejsca na AI i bezpieczeństwo rozwiązań chmurowych. Zwracano uwagę na wyzwania i możliwości związane z automatyzacją SOC (Security Operations Center) oraz bezpieczeństwem w środowiskach wielochmurowych i konteneryzowanych.
Firma AZ Frame ponownie wystąpiła w roli Partnera konferencji, tym razem stojąc u boku marki technologicznej PENTERA. Ku sporemu zainteresowaniu uczestników, prezentowaliśmy innowacyjne narzędzie weryfikacji powierzchni ataku i całościowej diagnostyki bezpieczeństwa infrastruktury IT. Ostatniego dnia, mając na uwadze ewolucję i rozwój dojrzałego zarządzania cyberzagrożeniami oraz zwiększanie świadomości jak ważna jest dziś odporność na zagrożenia cyfrowe, zwłaszcza w kontekście coraz większej skali ataków na organizacje, poprowadziliśmy – dla ponad 60 uczestników – warsztat online z udziałem ekspertów PENTERY, demonstrując na żywo atak na środowisko IT. Hasłem przewodnim było „Symulacja ataków to nie rzeczywistość! Smak to więcej niż wyobrażenie, przestań symulować, zacznij weryfikować!”. Najistotniejsze przesłanki naszego spotkania:
-
rzeczywista weryfikacja powierzchni ataku jest podstawą do prowadzenia właściwej strategii cyberbezpieczeństwa.
-
ponad 60% ataków jest realizowanych ze skompromitowanym poświadczeniami, gdzie atakujący jest już w środku organizacji.
-
w jaki sposób mogą być wystawione na ryzyko podatności w infrastrukturze IT, jak mogą być wykorzystane błędy konfiguracyjne i błędy użytkowników?
-
pytania “Jak szybko można zidentyfikować atakującego? Jak szybko można go zatrzymać? Jak daleko może zajść atakujący?” zawsze będą pozostawać aktualne.
Udział w tak ważnym wydarzeniu zarówno dla liderów branży oraz osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, zarówno w korporacjach, jak i instytucjach publicznych był dla nas świetną okazją do wymiany doświadczeń oraz rozmów najlepszych praktykach. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a naszym rozmówcom za wspólne spotkania.
Więcej informacji o konferencji ATS 2024 można znaleźć na stronie oficjalnej wydarzenia atsummit.pl.