W lutym 2023 odbyła się w Las Vegas doroczna konferencja firmy Dynatrace. Z punktu widzenia obserwowalności, wskazano na następujące trendy:
a) Migracja do chmury otwiera niepodważalne możliwości;
b) Nastąpiła eksplozja danych i proces ten będzie się pogłębiał. Jest on coraz trudniej zarządzalny;
c) Optymalizacja aktywności w chmurze staje się potrzebą i wyzwaniem;
d) Obserwowalność z opcji staje się koniecznością;
e) Organizacje potrzebują kompleksowej, a nie punktowej obserwowalności.
Odpowiedź Dynatrace na te wyzwania jest całkowicie inna niż konkurencji. Dynatrace wytycza nowe szlaki i wprowadza światowe standardy. Przede wszystkim rozumie obserwowalność jako kompleksowe działanie (END-2-END observability). Gromadzi wszystkie możliwe sygnały (ślady, metryki, logi, zdarzenia biznesowe, pod’y, node’y, tagi, namespaces itd.) w ramach jednej Unified Software Intelligence Platform. Robi to zarówno za pomocą własnych agentów jaki i API, Opentelemetry, Ecosystem Integration oraz Semantic Dictionary. Poprzez wprowadzenie automatyzacji i machine learning (ML) zapewnia pełną konwergencję: obserwowalności, cybersecurity i analityki biznesowej. Dzięki temu daje precyzyjne diagnozy i odpowiedzi zamiast pokazywania przeładowanych dashboardów. Umożliwia pełne wdrożenie metod „shift-left” i „shift-right” tworząc świat, w którym software działa bezbłędnie, a poszczególne zespoły ze sobą współpracują, a nie konkurują. Szczególne wsparcie oferowane jest dla rozwiązań chmurowych – stąd Dynatrace szczyci się hasłem „Cloud done right”.
Wiele miejsca poświęcono danym i zbudowaniu właściwego kontekstu na ich podstawie. W zakresie danych dużymi wyzwaniami są:
a) ich szybki przyrost,
b) budowanie logiki i treści (making sens from data),
c) automatyzacja procesu gromadzenia, analizy i bezpieczeństwa danych,
d) zapewnienie BIZDEVSECOPS w modelu „as a code”.
Odpowiedzią Dynatrace na te wyzwania jest zbudowanie „casuational data lakehouse with parallel, context rich processing” czyli GRAIL. Wszystkie dane, niezależnie od ich formatu, źródła pochodzenia, granulacji są gromadzone w GRAIL. Jest to bardzo wydajne narzędzie (setki petabajtów danych dziennie) z własnym językiem zapytań DQL. Dodatkowo rozszerzono mechanizm Smartscape na DQL co jest już prawdziwą rewolucją w zakresie analizy i badania zależności danych. Aby wydobyć zalety GRAIL zbudowano również całkowicie nowy interfejs użytkownika z: StratoDesign, Dashboardami i Notebookami.
Najnowsza odsłona Dynatrace jest absolutnym przełomem w dziedzinie obserwowalności!